Знезалізнення води

Estimated read time 1 min read

Знезалізнення води

Знезалізнення води – це один з видів водопідготовки системами фільтрації колонного типу.

Проблема води з великою кількістю заліза

Вода, що проходить через грунт і гірські породи, може насичуватися сторонніми домішками, у тому числі металами. Таким чином, вода в нашому водопроводі має в своєму складі на додаток до інших шкідливих речовин ще і велика кількість заліза. Якщо вміст заліза у водопровідній воді перевищує 0,3 г/л, то ми маємо справу з так званою “жорсткою” водою. Майже на кожному кроці ми можемо відчувати наслідки використання такої води: жовті плями на білизні, неприємний “металевий” присмак води і приготованих на ній страв. Крім того, побутові прилади, що використовують у своїй роботі водопровідну воду, протягом довгого часу може принести неприємні сюрпризи у вигляді товстого шару нальоту іржі на нагрівальних елементах, які доведеться міняти.

Видалення небажаних домішок заліза з води представляють собою проблему як для домашніх побутових потреб, так і для промисловості. Не кажучи вже про пиття і їжі – пити воду з металевим смаком ніхто не буде, і тим більше ніхто не повинен використовувати її в приготуванні їжі або промисловому виробництві продуктів харчування.

Видалити залізо з води є однією з найскладніших задач фільтрації. В даний час використовується кілька методів очищення води від зайвого розчиненого заліза. Кожен з цих методів має свої плюси і мінуси. Поки універсальний метод ще не був винайдений, найбільш поширений метод – це каталітичне окислення з подальшою фільтрацією, іонний обмін і повторне очищення з використанням мембрани.

1. Аерація

Іншими словами – використовувати метод окислення киснем. Правда, щоб отримати остаточний результат, вода повинна відстоятися, а потім її додатково фільтрують. Добре відомо, що такий процес очищення води вимагає часу і величезних резервуарів для води. Тому він використовується тільки на великих заводах.

У побуті використовується як додаткове обладнання у разі великої кількості двовалентного заліза. Специфічне обладнання, але ефективне обладнання. В залежності від кількості двовалентного заліза та необхідної продуктивності може по різному впливати на загальну ціну системи водопідготовки.

2. Каталітичне окислення з подальшою фільтрацією

Спроби зробити процес окислення швидким і компактним призвели до появи методу каталітичного окислення. В цьому методі процес окислення води видалення заліза сам по собі відбувається на поверхні спеціального фільтруючого матеріалу (як правило, на основі діоксиду марганцю). Це прискорює процес окислення, а також виконує роль фільтра-бар’єру, який відфільтровує оксид заліза. В результаті, велика частина окисненого заліза вимивається в каналізацію при зворотному промиванні.

Для поліпшення процесу окислення у воду можуть додаватися додаткові хімічні окиснювачі. Найбільш поширеним є перманганат калію K2MnO4 (марганцівка).

Недолік цього методу – велика питома вага марганцевих з’єднань, для видалення яких потрібно додаткова витрата води. Тим не менш, саме цей спосіб видалення заліза з води вважається найбільш оптимальним і ефективним.

Сучасні домашні системи знезалізнення води не вимагають промивки додатковими засобами та постійного сервісу. Ознайомитися з ними та придбати ви можете у категорії Фільтри для води від заліза та марганцю нашого інтернет-магазину.

3. Іонний обмін

Іонний обмін – це принципово інший спосіб водоочищення. При ньому метали не затримуються на фільтрі, не застряють в мембранах і не зливаються в дренаж під напором води. Іонний обмін припускає, що в ході хімічних реакцій відбувається переродження металу в невинне з’єднання натрію завдяки впливу іонообмінних смол, як природних, так і синтетичних. «Залізна» вода, після проходження через це нерозчинний молекулярне з’єднання, втрачає двовалентні іони кальцію і магнію. В результаті цих перетворень, замість жорстких карбонатів кальцію і магнію, їх місце у воді займає нешкідливий карбонат натрію.

4. Мембранні методи

Основне призначення мембранних систем – видалення бактерій, найпростіших і вірусів (“холодна стерилізація”), часткове або глибоке знесолення, підготовка високоякісної питної води. Тобто вони призначені для глибокого доочищення (“полірування”, як кажуть американці) води. Видалення заліза – не головне їхнє призначення.

Цим і пояснюється той факт, що застосування мембран поки що не входить в число стандартних методів боротьби з присутністю у воді заліза.

Тим не менш, мікрофільтраційні мембрани придатні для видалення вже окисненого тривалентного заліза, ультрафільтраційні і нанофільтраційні мембрани також здатні видаляти колоїдне і бактеріальне залізо, а зворотноосмотичні мембрани видаляють навіть розчинене органічна і неорганічна залізо.

Практичне ж застосування мембран для роботи по залізу обмежено двома факторами. По-перше, мембрани більшою мірою, ніж гранульовані фільтруючі матеріали та іонообмінні смоли, схильні до “заростання” органікою і забиття поверхні нерозчинними частками (в даному випадку – іржею). По-друге, мембранні системи вельми і вельми недешеві. Їх застосування рентабельно тільки там, де потрібна дуже висока якість води (наприклад, у харчовій промисловості).

Висновок

Знезалізнення води методом фільтрації професійними фільтрами – один з найкращих та найдешевших. Через свою довгу роботу без необхідності у постійному сервісі є найвигіднішим варіантом для фільтрації заліза з води зі свердловини у приватних оселях та невеликих підприємствах.

Читайте далі:

Знезалізнення води на 2 крани

Ще статті цієї ж категорії:

+ There are no comments

Add yours