Вода у нашому житті
Чиста вода – здоров’я сім’ї. Але вода – це сама таємнича речовина, яка відома нашим вченим. Вона має пам’ять, у неї є багато унікальних властивостей, які роблять можливим життя на планеті Земля. Одне з таких властивостей полягає в тому, що вода – самий універсальний розчинник. Саме тому ідеально чистої води або хоча б придатної для пиття на нашій планеті не так вже й багато, про що говорять не тільки лікарі, які першими забили на сполох, спостерігаючи за зростаючою кількістю людей, які страждають від хвороб нирок, печінки та інших органів, але навіть політики! А футурологи прогнозують в майбутньому війни за запаси питної води…
Але ми, принаймні поки що, мало розмірковуємо над проблемами питної води. Адже все так просто – в крані вода, нібито відповідає стандартам, а ми її ще прокип’ятімо або відстоїмо – і можна пити…
Так, можна. Як і гриби, можна їсти все, тільки деякі – один раз. Всім відомо, що основна хімічна частина людського організму – вода. Лікар-вчений зі світовим ім’ям Луї Пастер стверджував: “Людина випиває 90% своїх хвороб”. Вода може стати причиною серйозних захворювань, а може зцілити від багатьох недуг і зміцнити здоров’я. Вся справа в правильному виборі води для пиття. Якщо ми знаємо, що чиста вода – здоров’я сім’ї, то що ми п’ємо?
Екологія
Сучасна екологія свідчить про те, що стан річок, озер і навіть підземних джерел і ключів катастрофічно погіршується. Неналежним чином контролюється діяльність величезної кількості металургійних комбінатів, шахт, кар’єрів, хімічних підприємств… Знаєте, як у Франції контролюють чистоту скидів води, яку використовували підприємства? Дуже просто – будь-яке підприємство бере воду для своїх потреб не вище за течією, а нижче, ніж скидає стоки. Тому змушений гідним чином очищати воду після використання. Ви чули про те, щоб такий простий спосіб контролю був законодавчо затверджений в нашій країні
Відсутність коштів на природоохоронні заходи, відсутність належного законодавства, контролюючого стан природних водойм, перетворило питну воду в хімічно-бактеріологічну суміш, небезпечну для людини. Недостатня або неефективна робота очисних споруд, розроблених ще в 30-40 роки і не розрахованих на очищення від продуктів антропогенного і техногенного походження, призводить до того, що вода не належним чином звільняється від солей кальцію, магнію, натрію, заліза, силікону, нітратів, нітритів, важких металів, хлоридів, нафтопродуктів, фенолів, бактерій, вірусів та інших шкідливих для людини речовин. У дозах, що перевищують допустимі, в воду потрапляють цинк, свинець, мідь, кадмій.
А чого варта наша водопровідна система! Будь-яка людина може піти в підвал будинку і подивитися, на що схожі труби зовні. Усередині вони, на жаль, приблизно такі ж. Там теж волого, і кисень у воді також присутній, що забезпечує корозію металу. І з цієї самої корозії під напором мчить вода, змиваючи частинки іржі.
Але якби це було єдиною проблемою! Всесвітня організації охорони здоров’я (ВООЗ) пов’язує значну частину спалахів вірусних захворювань з недостатньою дезінфекцією питної води.
Висновки: методи очищення води від хімічних речовин і бактерій все одно практично не забезпечують придатність води для пиття.
Бактеріологічне забруднення води
Найчастіше, спроби очистити воду самостійно зводяться до банального відстоювання води. Безперечно, при відстоюванні випадають в осад нерозчинені частки, випаровується частина розчиненого у воді хлору, але через 24 години відстоювання вода стає бактеріологічно небезпечна для вживання в силу того, зо в неї потрапили, в основному, з повітря та розмножилися мікроорганізми.
А кип’ятіння (100 градусів за Цельсієм) не вбиває всі мікроорганізми (збудник вірусного гепатиту гине при більш високій температурі, пріони – збудники “коров’ячого сказу» – не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 7 годин!). Не видаляються кип’ятінням всі солі заліза, кадмій, ртуть, нітрати, а хлор і його похідні при тривалому кип’ятінні вступають у взаємодію з невідомою кількістю органічних речовин, утворюючи канцерогенні тригалометани, тобто “обстановка” в кип’яченій воді тільки погіршується. Коротше кажучи, для середнього українця впору гадати на водяній гущі, чим саме він буде хворіти.
Хімічне забруднення води
Якщо Ви п’єте воду з високим вмістом заліза (більше 0,3 мг/л), то ризикуєте придбати патологію печінки; підвищується ризик інфарктів і така вода негативно впливає на репродуктивну функцію організму.
Якщо у воді більше 0,1 мг/л марганцю, то виникає реальний ризик захворювань кісткової системи.
При концентрації фтору більше 0,7-1,5 мг/л людина захворює флюорозом, що призводить до втрати зубів і ураження травного тракту, втрачається рухливість суглобів.
ГДК (гранично допустима концентрація) вільного хлору, який використовується для знезараження води, – 0,3-0,5 мг в літрі питної води, а пов’язаного – 0,8-1,2 мг/л. Не питайте, скільки хлору в нашій воді, спробуйте визначити це самостійно за запахом. Надлишок хлору вступає в з’єднання з іншими органічними речовинами, утворюючи канцерогени, які провокують утворення ракових пухлин і мутацію генів. За даними Колумбійського університету охорони здоров’я встановлено, що у людей, що вживають хлоровану воду на 44% збільшується ризик захворювання на рак шлунково-кишкового тракту та сечового міхура у порівнянні з тими, хто вживає дехлоровану воду; крім того, хлорована питна вода сприяє підвищенню кров’яного тиску, атеросклерозу та ішемії серця – ось вам і рекорд смертності від серцево-судинних захворювань!
Надлишок свинцю у воді (більше 0,3 мг/л) накопичується в тканинах, що призводить до недокрів’я, стимулює розвиток гіпертонії та зниження слуху.
Загальноприйнятий коагулянт – сульфат амонію – збагачує воду іонами алюмінію, що дають нейрогенну дію – негативно впливає на всю нервову систему і, зокрема, на діяльність головного мозку.
Що вже говорити про наші нирки, які намагаються депортувати всю цю агресивну компанію назовні!
Саме тому футурологи прогнозують, що в майбутньому будуть вестися війни не за нафту, а за чисту воду. Адже якщо перша рідина може нам подарувати тільки відносні радості, такі як тепло або швидкість руху, то друга – абсолютно безоцінна – здоров’я і навіть життя.
Зараз ми вже маємо проблеми з водою, і наша компанія має рішення – питні фільтри для води на кухню та системи водопідготовки на воду зі свердловини або колодязя. Бо чиста вода – здоров’я сім’ї!
Читайте далі: Видалення заліза з води. Частина 1
Усі системи водопідготовки Multifilters
– Мають гарантію
– Підбираються індивідуально за аналізом води для максимально ефективної роботи.
– Підбираються згідно європейських норм якості води.
– Відповідають європейським стандартам з якості матеріалів, що контактують з водою.
Якщо вам потрібен фільтр для води на свердловину, заповніть Анкету підбору фільтраційного обладнання.
Завітайте у Портфоліо Multifilters та подивіться, як може виглядати ваш фільтр для води.
Також подивіться наші Відео про фільтри для води, де ми даємо відповіді на базові питання.
+ Немає коментарів
Додайте свій